centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4560.00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Czarny Czwartek. Co się właściwie wydarzyło?

Frank szwajcarski kojarzy się większości osób w Polsce z kredytobiorcami, którym nagle wzrosły raty. Taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce, jednak niewiele osób potrafi powiedzieć, co tak naprawdę się wydarzyło. Poniżej wyjaśniamy, co stało się w 2015 roku.

15 stycznia 2015

Gdy po 2007 roku nastąpił kryzys finansowy, inwestorzy szukali bezpiecznej waluty, w której mogli ulokować swoje środki. Tą walutą okazał się frank szwajcarski. Na franka zwiększył się popyt, a sama waluta umocniła się. W 2011 roku Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił, że silny frank zagraża szwajcarskiej gospodarce i może on doprowadzić do deflacji. W związku z tym usztywnił on kurs euro tak, by za 1 euro należało płacić mniej niż 1,2 franka szwajcarskiego. Przez wiele lat kurs ten nie schodził praktycznie poniżej tego poziomu, a Szwajcarski Bank Narodowy aż do 2014 podtrzymywał, że polityka taka jest niezbędna dla Szwajcarii. Nagle, 15 stycznia 2015 roku, ten sam bank uznał, że porzuca ten pomysł. W uzasadnieniu podano, że euro osłabło wobec kursu dolara amerykańskiego, co przełożyło się na słabnięcie franka wobec dolara, które trzeba było powstrzymać. Ponieważ frank szwajcarski miał ogromny udział w rynku walutowym, ruch ten miał kolosalne skutki.

Skutki decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego

Decyzja była ogromnym zaskoczeniem dla analityków i graczy rynkowych. Doszło do paniki, a frank znacząco się umocnił. Luka w płynności waluty była największą w historii. Notowania par walutowych z frankiem szwajcarskim wstrzymano na kilkadziesiąt minut, co negatywnie wpłynęło na uczestników forex. Brokerzy tego dnia stracili miliony dolarów. Zmianę polityki odczuły też wcześniej wspomniani kredytobiorcy. Nagle okazało się, że ich raty znacząco wzrosły, a kredyty przewyższają wartość zakupionych nieruchomości. Tego dnia zawirowało na wszystkich giełdach, a Szwajcaria odnotowała 12% spadek. Na zmianie skorzystały za to osoby zarabiające w Szwajcarii, a mieszkające w okolicznych państwach, którym polepszyły się domowe budżety. Była ona także korzystna dla wszystkich przedsiębiorców, którzy eksportowali swoje towary do Szwajcarii.

Wpis w kategorii: Blog