centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4560.00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Czym jest spread walutowy?

Spread walutowy decyduje o tym, czy nasza transakcja walutowa jest korzystna, czy nie. Reprezentuje on koszty dodatkowe wymiany walut, takie jak marża kantoru i koszt transakcji. Spread wyraża się zazwyczaj w procentach lub czwartej cyfrze po przecinku w kursach walutowych.

Co to jest spread?

Aby zrozumieć, czym dokładnie jest spread, należy przypomnieć sobie wszystko, co wiemy o wymianie walut. Zazwyczaj gdy jesteśmy nią zainteresowani, sprawdzamy ile np. polskich złotych musimy zapłacić za jedno euro. Kantory i banki podają trzy kursy walutowe: kupna, sprzedaży i kurs rynkowy. Kupno jest zazwyczaj droższe niż sprzedaż, a kurs rynkowy znajduje się pomiędzy tymi stawkami. Kurs rynkowy jest orientacyjną stawką mówiącą o tym, ile klienci są gotowi zapłacić za daną walutę. Na jego podstawie każdy kantor oblicza swoje własne kursy. Spread walutowy w tym kontekście to po prostu różnica między kursem kupna a sprzedaży.

Od czego zależy wielkość spreadu?

Spread zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest koniunktura na rynku walutowym, a innym – równie ważnym – zysk, jaki planuje wypracować dany podmiot zajmujący się wymianą. Banki, kantory i kantory internetowe same ustalają wielkość spreadu, odnosząc się do kursu rynkowego. Zazwyczaj popularne pary walutowe mają niższy spread niż waluty bardzo egzotyczne i rzadko spotykane. Spread uwzględnia także stabilność walut. Jeśli kurs jest mało stabilny, spread jest zazwyczaj większy. Wymiana walut w tradycyjnych bankach jest zazwyczaj droższa niż kantorach. Wynika to z tego, że są większymi instytucjami, powiązanymi z innymi podmiotami gospodarczymi. Działalność kantorów to zazwyczaj tylko transakcje walutowe, w związku z czym mogą zaproponować klientom lepsze warunki wymiany. Warto wiedzieć czym jest spread i umieć obliczyć go przed wymianą. Dzięki temu na transakcji możemy sporo zaoszczędzić.

Wpis w kategorii: Blog