centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4560.00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Koronawirus uderza w złotego!

Epidemia koronawirusa spowodowała olbrzymie spustoszenie w niemal każdym aspekcie naszego życia. Z obawy przed zarażeniem zmienił się model społecznego współżycia, „zamrożeniu” uległo wiele gałęzi przemysłu, w sklepach oraz w handlu wprowadzono bardzo restrykcyjne obostrzenia. Skutki epidemii widać także na giełdach, a przede wszystkim obserwując kursy walut, zwłaszcza złotego. W naszym wpisie wyjaśniamy, dlaczego nasza narodowa waluta słabnie i czym się to objawia.

Jak koronawirus uderzył w złotego?

Złoty traci na wartości, gdyż coraz więcej przedsiębiorców, zamiast w niego inwestować, inwestuje w dolara, w efekcie czego waluta ta jest droższa o około 6%. Podobnie jest z euro i frankiem szwajcarskim – za euro zapłacimy nawet 4,50 zł, za franka więcej niż 4,25 zł. Szukając walut w przystępnych cenach, warto zapoznać się z ofertą naszego kantoru stacjonarnego w Opolu oraz prowadzonego przez nas kantoru internetowego. Proponujemy Państwu, także w dobie pandemii, waluty po atrakcyjnych i korzystnych kursach.

Należy zdać sobie także sprawę, że na osłabienie naszej rodzimej waluty wpływ ma również plan wspierania banków w płynności przez NBP, zakładający drukowanie złotego. Istotne także w kontekście osłabienia złotego jest rosnące zadłużenie w sektorze kredytowym, gdyż konsumenci nie są w stanie spłacać zaciągniętych przed pandemią pożyczek. Co jeszcze się do niego przyczyniło?

Jakie są przyczyny spadku wartości złotego?

Przyczyn spadku wartości złotego upatrywać należy przede wszystkim w niechęci podmiotów gospodarczych do inwestycji. Prognozy, dotyczące okresu trwania epidemii i związanych z tym ograniczeń i restrykcji w handlu, oraz gospodarce nie są jednoznaczne – szacuje się, że okres zamrożenia większej części branż potrwać może od kilku do nawet kilkunastu miesięcy – stąd niechęć u inwestorów do długofalowych projektów.

Ponadto epidemia COVID-19 zakłóca światowe łańcuchy dostaw, zwłaszcza u dystrybutorów towarów z Chin, czyli państwa, będącego pierwszym ogniskiem zarażeń. Skutkiem jest brak zysków oraz poważne straty. Coraz więcej firm zagrożonych jest bankructwem, które uderza także w finanse państwa, powodując pozbawienie wpływów podatkowych, a w konsekwencji uszczuplenie jego budżetu. Przyczyną spadku wartości złotego są także odpływy kapitału z rynków wschodzących, pakiet płynnościowy NBP oraz rosnące zadłużenie firm i konsumentów.

Wpis w kategorii: Blog