centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

0,00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Nietypowe waluty wymieniane w kantorach

Podróże zagraniczne wiążą się z koniecznością wymiany gotówki. Jeżeli potrzebujemy dolarów, franków, euro czy funtów, możemy dostać je od ręki w każdym kantorze. Sprawa nieco się komplikuje, gdy podróżujemy do odległych krajów, takich jak Tajlandia, Islandia czy Turcja. Jak i gdzie wymienić nietypowe waluty po korzystnym kursie?

Trudno dostępne waluty – o tym pamiętaj

  • W niektórych krajach istnieje możliwość płacenia dolarami amerykańskimi lub euro. Przykładowo, w Wietnamie, Kenii i innych turystycznych regionach świata, sklepy honorują USD, a ewentualną resztę wydają w lokalnej walucie. Przed wyjazdem zagranicznym sprawdź, czy praktyka płacenia dolarami lub euro jest powszechna w wybranym kraju.

  • Kantory na lotniskach oferują zazwyczaj wyższy kurs niż kantory „miejskie”. Wymiana waluty na ostatnią chwilę jest niekorzystnym rozwiązaniem i generuje o wiele większe koszty.

Oferta kantorów – czy przewalutowanie się opłaca?

Coraz więcej kantorów wprowadza do swoich ofert egzotyczne waluty m.in. bahty (Tajlandia), szekle (Izrael), dolary nowozelandzkie, korony islandzkie oraz dirhamy (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów kantory umożliwiają realizację transakcji za pośrednictwem kont bankowych – wystarczy zadzwonić, wynegocjować cenę kursu, wykonać przelew i odebrać gotówkę w kantorze. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze i efektywniejsze niż przewalutowanie, które w przypadku egzotycznych walut oznacza bardzo niekorzystny kurs.

Karta płatnicza za granicą

Niektórzy turyści rezygnują z wymiany waluty w kantorze i stawiają na kartę płatniczą. Taka metoda płatności może wydawać się wygodna, ale to tylko pozory. Po pierwsze, banki pobierają opłaty dodatkowe za korzystanie z karty zagranicą i naliczają lokalne prowizję. Po drugie, nie wszędzie jest powszechny dostęp do bankomatów – jadąc w obce rejony świata, musimy zabezpieczyć się pieniądzem papierowym. Po trzecie, w przypadku kradzieży karty płatniczej zostajemy z niczym.

Przed wyruszeniem w podróż warto zapoznać się z ofertą lokalnych kantorów. Coraz więcej punktów otwiera się na nietypowe waluty i umożliwia klientom przeprowadzenie najbardziej nietypowych transakcji.Wpis w kategorii: Blog