centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

0,00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Skąd kantory biorą walutę?

Różne są powody, by wybrać się do kantoru. Możemy skorzystać z wymiany walut, ponieważ spodziewamy się międzynarodowej transakcji. Być może czeka nas wyjazd lub wyprowadzka do innego kraju, gdzie nasze polskie złotówki będą zbędne. Niezależnie od powodu i potrzeb, kantor walutowy zapewni nam wymianę gotówki. Co jednak w sytuacji, gdy którejś waluty w kantorze zabraknie?

Jak działa kantor, gdy nie ma waluty?

Sposobów na to, jak poradzić sobie z tym problemem jest kilka. Zwykle kantor funkcjonuje dzięki zasadzie wymiany, jako klient możesz nie tylko skupić, ale również sprzedać walutę. Działa więc tutaj ciągła rotacja. Może zdarzyć się jednak sytuacja, w której konsument dokona wymiany waluty na bardzo dużą kwotę lub kilku klientów z rzędu sprawi, że jednego nominału zabraknie. W takiej sytuacji właściciel kantoru nie może pozwolić sobie na braki w środkach wymiany, by zapewnić firmie ciągłość transakcji.

Gdy zdarzy się taka sytuacja, konkurencyjne kantory muszą ze sobą współpracować. Pomimo walki o klienta, każdy kantor może znaleźć się w podobnej sytuacji. Wymiana międzykantorowa jest bezpieczna, szybka i stanowi najlepszą z wymienionych tu opcji. Można skorzystać z jednego lub kilku kantorów w tym samym mieście (i okolicach).  Dodatkową opcją są oferty kantorów internetowych, które rozszerzają znacznie opcję wyboru i dają możliwość porównania kursu walut. W przypadku korzystania z usług konkurencyjnej firmy mowa o tzw. rynku międzykantorowym, który działa na innych zasadach niż indywidualna transakcja. 

Drugą z opcji jest wymiana waluty w banku, jednakże tam oferowana jest wyższa marża. Zdecydowanym plusem banków jest możliwość wymiany nominału o większej wartości, dzięki czemu cena może stać się bardziej atrakcyjna. Dlatego jest to opcja o wiele korzystniejsza dla właściciela kantoru niż indywidualnej jednostki. Dla zwykłej osoby taka transakcja będzie nieopłacalna. Opcja ta sprawdzi się w przypadku dużych kantorów, które często odsprzedają bankom nominały, dlatego też transakcja wymienna oferuje wiele udogodnień.

Ostatnią z możliwości jest skorzystanie z rynku FEREX (Foreign Exchange). Jest to najmniej opłacalna możliwość, ponieważ uwzględnia pośrednictwo brokerów finansowych, a to znacznie zwiększa koszty. Niemniej gwarancją wysokiej ceny jest tutaj fizyczność waluty. Brokerzy dostarczają pieniądze w gotówce, a to przekłada się na wygodę. 

Okazuje się, że w przypadku braku waluty w kantorze, najbezpieczniej jest skorzystać z oferty konkurencyjnej. Jest to najbardziej opłacalna z możliwości i przy okazji najszybsza, ponieważ wymiana następuje od razu. 

Wpis w kategorii: Blog