centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4560.00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Tabela kursów walut. Co musisz wiedzieć?

Tabela kursów walut obrazuje cenę danej waluty, która została wyrażona w innej walucie. Wysokość kursów walut charakteryzuje się zmiennością, kształtowaną różnymi czynnikami. Do najważniejszych z nich należą popyt i podaż na waluty obce, różnice stóp procentowych, stopień inflacji, polityka walutowa, stan gospodarki, a także sytuacja międzynarodowa. Z tabelą kursów walut spotykamy się najczęściej w kantorach walutowych. Pojęcia, które się na niej pojawiają mogą być jednak mylące. Sprawdźmy, jak prawidłowo odczytywać i przeliczać kursy walut!

 

Jak czytać tabelę kursów walut?


Tabele kursów walut zbudowane są z trzech podstawowych elementów: symbolu waluty, wartości kupna oraz wartości sprzedaży. To właśnie nazwy tych dwóch wartości mogą być mylące, zwłaszcza jeśli nieczęsto wymieniamy walutę. W języku angielskim określenia te brzmią odpowiednio we buy oraz we sell, co dobrze oddaje ich istotę i zwraca uwagę, że podmiotem dokonywanych transakcji jest kantor. Wynika z tego, że wartość kupna to cena, za jaką kantor kupi od nas daną walutę. Z kolei sprzedaż waluty to wartość, za jaką kantor sprzeda nam walutę.

W praktyce oznacza to, że gdy chcemy wymienić złotówkę na obcą walutę to zwracamy uwagę na wartość sprzedaży. Kantor sprzeda nam obcą walutę, my ją kupimy. Natomiast w sytuacji odwrotnej, gdy zależy nam na zamianie obcej waluty na złotówki – to my będziemy sprzedawać obcą walutę, a kantor będzie ją od nas kupował. Zależność tą najłatwiej zapamiętać zgodnie z zasadą, że wartość kupna danej waluty jest niższa niż wartość sprzedaży, czyli jeśli chcemy wymienić polską walutę na obcą – musimy patrzeć na wyższą wartość.

 

Jak przeliczać kursy walut?


Kursy walutowe podawane są w parach, tworząc tak zwane pary walutowe. Symbol jednej waluty jest łamany przez symbol drugiej waluty. Wartość kursu walutowego określa ile drugiej waluty z pary potrzeba, aby nabyć jedną jednostkę pierwszej waluty z pary. Przykładowo, kurs USD/PLN: 3,7504 mówi nam, że aby nabyć jednego dolara (jedną jednostkę walutową pierwszej waluty z pary) będziemy potrzebować około 3 złotych i 75 groszy. Interesujący jest fakt, że na podstawie tych danych możemy również obliczyć, jak te wartości będą się kształtować w sytuacji odwrotnej, czyli jaki byłby koszt złotówki w dolarach? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest skomplikowane. Wystarczy podzielić „1” przed dany kurs waluty, czyli 1/3,7504. Wynik informuje nas o tym, że jedna złotówka kosztuje około 0.27$.

Przeliczając kursy walutowe warto również obliczyć wysokość marży, jaką narzuca wybrany przez nas kantor. Na tej podstawie będziemy mogli osądzić, czy wymiana waluty w danym kantorze jest opłacalna. Przyjmuje się, że prowizja kantoru nie powinna być wyższa niż 2.5%. Aby ją wyliczyć, należy podzielić wartość wyższego kursu (sprzedaży) przez wartość niższego kursu (kupna). Dwie pierwsze cyfry po przecinku w otrzymanym wyniku to właśnie wartość przewalutowania.

Wpis w kategorii: Blog