centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4560.00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Nowe banknoty euro już w użyciu!

Nie wszyscy wiedzą o  tym, że od 28 maja tego roku waluta Unii Europejskiej wzbogaciła się o dwa nowe banknoty: o nominale 100 i 200 euro. To kolejne banknoty z serii „Europa”, które trafiają do obiegu od 2013 roku. W latach 2013-2017 wyprodukowane zostały pierwsze cztery nominały: 5, 10, 20 i 50 euro. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Wygląd banknotów

To, co jest zauważalne po wzięciu banknotów do ręki, to fakt, iż mają inne wymiary niż ich poprzednicy. Nowe 100 i 200 euro mają tę samą wysokość co 50 euro, jednak zgodnie z zasadą: „im wyższy nominał, tym szerszy banknot” – są odpowiednio szersze. Wprowadzenie równej wysokości banknotów miało na celu usprawnienie ich obsługi przez maszyny przeliczające banknoty. Dodatkowo wybrana wysokość banknotów sprawia, że lepiej mieszczą się one w portfelach, co jednocześnie oznacza, że wolniej niszczą się i pozostają w obiegu na dłużej.

Zabezpieczenia banknotów

Nowe banknoty mają oczywiście odpowiednie zabezpieczenia, o których warto wiedzieć. Są to:

  • Znak wodny z wizerunkiem Europy z greckiej mitologii i cyframi nominału;
  • Wypukły druk głównego motywu i dużego oznaczenia nominału;
  • Hologram z satelitami, na którym pod kątem ukazują symbole € wokół cyfr nominału;
  • Rząd wypukłych kresek przy krótszej krawędzi banknotu;
  • Szmaragdowa liczba, która oglądana pod kątem daje efekt przesuwającego się światła i zmiany koloru z zielonego w niebieski;
  • Nitka zabezpieczająca widoczna przy oglądaniu banknotu pod światło wraz z nominałem i symbolem €;
  • Srebrny hologram, który pod kątem ukazuje portret Europy, główny motyw i nominał.

Podczas wymiany walut możemy upewnić się, że banknoty nie są fałszywe, sprawdzając dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. mikrodruk, który da się odczytać tylko przy pomocy lupy czy oznaczenia widoczne tylko w świetle UV i podczerwieni. Ultrafiolet powinien ukazać koło w miejscu głównego motywu oraz dodatkowe gwiazdy i okręgi, światło podczerwone z kolei – szmaragdową liczbę, część motywu i srebrny pasek.

Wpis w kategorii: Blog