centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4560.00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

7 ciekawostek o walutach 

Codziennie korzystamy z pieniędzy, a wyjeżdżając zagranicę, wymieniamy waluty. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego dana waluta wygląda tak, a nie inaczej, albo skąd pochodzi jej nazwa. Przedstawiamy kilka interesujących ciekawostek na temat walut, o których pewnie nie miałeś pojęcia!


1. Najmniejszy i największy banknot
Największym banknotem na świecie jest filipińskie 100 000 peso. Jego wymiary to aż 35,56 x 21,59 cm! Dla łatwiejszej wizualizacji przypominamy, że nasz banknot 200 zł ma wymiary 14,4 x 7,2 cm. Najmniejszym banknotem jest natomiast rumuńskie 10 bani – jego wymiary to zaledwie 2,75 x 3,8 cm! Jest to tak niski nominał, że często bywa nazywany papierową monetą.
2. Skąd pochodzi nazwa rosyjskiego rubla?
Pochodzi od rosyjskiego czasownika rubit’, czyli rąbać. Dlaczego? Bo dawno temu rubel był jedną z czterech części, na jakie można było podzielić, czyli porąbać, srebrną grzywnę.
3. Kiedy wypuszczono pierwsze banknoty złotego?
Otóż pierwsze banknoty złotego zostały wydane 13.08.1794 roku przez rząd powstańczy podczas Powstania Kościuszkowskiego. Występowały wtedy nominały od 5 do 1000 złotowych.
4. Królowa jest wszechobecna!
Najczęściej na banknotach i monetach figuruje wizerunek królowej Elżbiety II. Jej podobizna występuje na walucie aż 45 krajów i zmienia się w zależności od wieku królowej. Mamy więc banknot kanadyjski – z ośmioletnią Elżbietą, a także banknoty z wizerunkiem 85-letnią staruszką.
5. Na ile groszy dzielił się złoty przez większość czasu?
Do 1841 roku 1 złoty dzielił się na 30 groszy. W tym właśnie roku mennica warszawska zaprzestała jego bicia.
6. System dziesiętny – która waluta używała go jako pierwsza?
Był to Rubel rosyjski. W 1704 roku Piotr Wielki wprowadził reformę walutową, która wprowadziła nowego rubla w skali dziesiętnej.
7. Z czego są zrobione banknoty?
Wydawałoby się, że z papieru, ale nie jest to do końca prawda. Przykładowo dolar jest zrobiony w 75% z bawełny! W Rumunii i Australii pieniądze wykonane są z polimerów, czyli plastiku. To właśnie takie pieniądze są powszechnie uznawane za walutę przyszłości, ponieważ są 4 razy trwalsze od tradycyjnych.

Wpis w kategorii: Blog