centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4560.00

Dostawa do domu

Zarezerwuj kurs

Euro. Waluta zjednoczonej Europy

Euro to nazwa waluty wprowadzonej w większości krajów Unii Europejskiej (lecz nie tylko) zamiast walut krajowych. W formie gotówkowej euro wprowadzono do obiegu 1 stycznia 2002 roku. Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 19 państwach tworzących w Unii Europejskiej strefę euro. Używane jest także w 11 krajach nienależących do Unii, np. Watykanie San Marino, Andorze i Monako. Euro obowiązuje też w Czarnogórze, która uzyskała niepodległość później, niż euro weszło w życie i nie zdecydowała się na stworzenie swojej waluty.

Banknoty i monety euro

Banknoty euro są identyczne po obu stronach we wszystkich krajach strefy euro. Pod nazwą waluty zapisaną alfabetem łacińskim jest także nazwa zapisana alfabetem greckim oraz cyrylicą. Euro wyróżnia się spośród innych banknotów tym, że na banknotach nie ma wizerunków ludzi uznanych za wybitnych. Na awersie możemy zobaczyć bramę lub okna typowe dla danej epoki w architekturze. Budynki jednak są fikcyjne, aby poszczególne państwa nie spierały się, czyje zabytki mają być umieszczone na banknotach. Na rewersie można zobaczyć most zbudowany w tym samym stylu, co budowla z awersu oraz mapę Europy. Banknoty są drukowane w kilkunastu drukarniach, nadzorowanych przez Europejski Bank Centralny. Inaczej wygląda kwestia monet. Wszystkie monety mają taki sam rewers  z nominałem i mapą Europy. Na awersie znajdują się symbole narodowe poszczególnych państw, niekoniecznie oficjalne. Monety pochodzą z mennic państw członkowskich.

Euro w Polsce

Według pierwszych planów Ministerstwa Finansów Polska miała wejść do strefy euro w 2009 roku. Nie udało się to jednak, a w 2011 roku większość Polaków w sondażach opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu euro. Rządzący w Polsce w latach 2015-2017 rząd Beaty Szydło podchodził do kwestii wejścia Polski do strefy euro bez entuzjazmu. Wstępnie planuje się, Polska wprowadzi euro przed rokiem 2025, jednak to stanowisko nie zostało potwierdzone przez rząd oficjalnie. Na razie więc pozostaje nam śledzić kurs euro i czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

Wpis w kategorii: Blog